STRONA GŁÓWNA21 listopada 2018
Wystawa plakatu studentów Wzornictwa „My to inni, inni to my”

Częścią Festiwalu Interkulturalia 2018 „Po sąsiedzku” – jest wystawa plakatu studentów Wzornictwa „My to inni, inni to my”.
Otwarcie wystawy i wernisaż odbędzie się o 18.00, 23.listopada w Spółdzielni Ogniwo na Paulińskiej 28. Wystawa potrwa do 7. grudnia 2018.
Plakaty powstały w Pracowni Komunikacji Wizualnej prowadzonej przez Monikę Chrabąszcz-Tarkowską.

MY TO INNI, INNI TO MY to wystawa plakatu zaangażowanego społecznie. Jest to medium odpowiednie do poruszania problematyki trudnej, niewygodnej, takiej, od której często odwracamy wzrok żeby nie opuszczać swojej strefy komfortu. Plakat oswaja tę tematykę, wabi prostotą, dowcipem, skrótem myślowym – zaprasza do gry, stawia pytania. Jednocześnie nie przytłacza nadmiarem treści podanych wprost, raczej inspiruje do poszukiwań.

Plakaty na wystawie, autorstwa studentów z Pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wpisują się w dyskurs publiczny ostatnich lat. Odnoszą się m. in. do zaobserwowanego w ostatnich latach zjawiska nasilenia się nastrojów ksenofobicznych i narastania rozmaitych uprzedzeń na tle religijnym czy rasowym. Pytania z którymi od początku trzeba się zmierzyć to kwestia inności oraz naszej własnej tożsamości – my to inni? Ci inni, obcy – to także my, bo przecież dla tych innych to my jesteśmy tymi innymi, podczas gdy „my” to ich własne, subiektywne – my. Czym więc jest inność i dlaczego raz wzbudza emocje a innym razem obojętność? A może wszystko zależy od punktu widzenia… siedzenia?

Zapraszamy do udziału także w innych wydarzeniach, Wydział Sztuki jest partnerem Festiwalu.