STRONA GŁÓWNA19 października 2018
Wystawa międzynarodowa SPIRIT OF THE TIME towarzysząca obchodom jubileuszu Wydziału Sztuki

Wystawa międzynarodowa przy okazji jubileuszu Wydziału Sztuki

SPIRIT OF THE TIME

Eric Mayen
Kathryn Hart
Nena Skoko Snežana
Selma Kozak
Uwe Schloen

Galeria Wydziału Sztuki, ul Mazowiecka 43, Kraków
24.10 – 22.11.2018
Otwarcie 24.10.2018 o godzinie 17:00

Tytuł wystawy nawiązuje do filozoficznego pojęcia Zeitgeist odnoszącego się do intelektualnego i kulturalnego nastroju epoki. Wyczuwalny duch czasu przenika prace twórców zaproszonych do wystawy.
Eric Mayen w cyklu „Festung Europa” pokazuje problem migracji dotykający Europę. Pękają mury, Europa jak twierdza rozpada się na naszych oczach zacierając swoje granice. Uwe Schloen buduje obiekty ze zużytych, niepotrzebnych już nikomu odpadów systemu nadprodukcji. Porusza problem nieodwracalnych szkód jakie wyrządza człowiek środowisku, ale także sobie samemu. Kathryn Hart, jak sama podkreśla odnosi się w swoich pracach do ewolucji kobiecej tożsamości oraz związanych z nią przemian, którym towarzyszy niepewność i poczucie strachu. Hart w swoich obiektach odnosi się do niezliczonych ról w jakie wciela się kobieta. Selam Kozak z Turcji, najmłodsza uczestniczka wystawy, podobnie jak Hart, choć w zupełnie innej stylistyce, bada kobiece role społeczne. Manifestuje kobiecość a zarazem sprzeciwia się krzywdzącym schematom. Nena Skoko Snežana w swych eterycznych fotografiach ukazuje ulotność i nietrwałość poprzez zarys kobiecego ciała.
„Spirit of the time” to wystawa będąca kolekcją śladów pozostawionych przez artystów. Galeria staje się szczególnym miejscem krzyżowania się różnych krajów, kontynentów i kultur. Na pozór różne prace, które powstały w odmiennym otoczeniu, w różnorodnych kulturach i miejscach, poruszają szczególnie aktualne problemy, a łączy je wrażliwość i wnikliwa obserwacja rzeczywistości.

W imieniu Rady Galerii

Natalia Kopytko