STRONA GŁÓWNA22 października 2014
Wystawa Małgorzaty Wielek-Mandreli towarzysząca Wycince Holzfällen

Prapremierze Wycinki Holzfällen Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy towarzyszy wystawa prac Małgorzaty Wielek-Mandreli, przygotowana przez Galerię Sztuki Socato. Ekspozycję można będzie oglądać w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego na pierwszym piętrze. Wernisaż odbędzie się w czwartek 23 października 2014 o godzinie 18:15.

Małgorzata Wielek-Mandrela
Nie wiadomo już na pewno, co jest czym

kuratorka: Karolina Jaklewicz

Galeria Sztuki Socato

Świat Małgorzaty Wielek-Mandreli wymyka się na peryferie ładnych ludzi i miłych zdarzeń. Punkt wyjścia wydawał się uprzejmy, ale malarska wędrówka szybko zbacza w mroczne rejestry. Zawiłe historie z dziwnym bohaterem w tytule, symboliczne wizje, twarze, których nie chcemy śnić. „Moje postacie – bohaterowie są uwikłane wraz ze swymi sercami – uczuciami. Pomiędzy układem krwionośnym a jakąś surrealistyczną rzeczywistością” – pisze artystka. Portrety płaczą kryształowymi łzami, twarze zarastają włosami. Autorka plącze niewinne ornamenty w bluszcze-pułapki, które oplatają zagubionych wędrowców, wychodzą z ich ust, oczu, gmatwają ciała i myśli. Małgorzata Wielek-Mandrela skonstruowała bohaterów-zagadki. Bohaterów spoza godzin szczytu, spoza kanonu. Wyciągnęła ich nad ranem, z tej fazy snu, która dowolnie łączy skojarzenia, z tej przedziwnej nielogicznej narracji. I takich lekko zaskoczonych i lekko jeszcze nierealnych uwiecznia w zapachu mchu, świetlistej ultramarynie, wyblakłym złocie. Patrzą nas twarze bez profilu na portalu społecznościowym, bez karty. Bez zegarka.

Karolina Jaklewicz

Małgorzata Wielek-Mandrela – w latach 1997–2002 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2002 obroniła dyplom z wyróżnieniem. W 2009 obroniła doktorat pt. Badanie serca na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych i 18 indywidualnych. Jej twórczość zaliczana jest do surrealizmu ekspresyjno-symbolicznego.