STRONA GŁÓWNA16 lutego 2018
Wystawa laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3
W piątek, 9 lutego o godz. 19:00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3”. Wystawa potrwa od 02.02 do 03.03.2018 roku.
Wystawa jest zestawieniem starannie wyselekcjonowanych prac interdyscyplinarnych oraz wykonanych w tradycyjnym warsztacie podejmujących ryzyko, ingerencję lub zbiór działań o charakterze eksperymentu. Na wystawę zakwalifikowano 13 projektów. Wydarzeniu towarzyszy katalog. Do konkursu swoje prace zgłosiło 88 artystów z Polski, Niemiec, Rosji, USA.
SKŁAD JURY:
prof. Jarosław Kozłowski – Przewodniczący Jury
prof. Katarzyna Józefowicz
prof. Szymon Wróbel
Jakub Tarasin – grafik
dr Joanna Dudek – dyrektorka
NAGRODY:
Grand Prix – nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza oraz 10 000 zł otrzymała Ludmiła Kaczmarek za pracę pt. „AVANT_garde”. Jury nagrodę przyznało za nawiązanie do najważniejszych tradycji polskiej awangardy i twórczą interpretację sztuki Władysława Strzemińskiego.
Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza i 5 000 zł otrzymała Anna Palusińska za pracę pt. „Tożsamości”. Uzasadnienie werdyktu: za próbę przemyślenia pamięci po Shoah, wyrażonej bez zniekształcenia obrazu przeszłości i oddania sprawiedliwości anonimowym ofiarom, którym historia usiłowała odebrać prawo do żałoby.
Nagrodę Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, 2 000 zł oraz wystawę indywidualną przyznano Izabeli Łęskiej za pracę pt. „Spacery subiektywne”. Werdykt uzasadniono innowacyjnym użyciem nowych technologii w celu przemyślenia naszej obecności w publicznej przestrzeni miejskiej. Nagrodę wręczyła Prezes Artystycznej Podróży Hestii Magda Kakolewska.
Nagrodę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu (wystawę w przestrzeni uczelni) przyznano ex-aequo Sylwii Jakubowskiej-Szycik za pracę pt. „Kingsize/Przeobrażenie” i Agnieszce Mastalerz za pracę Bez tytułu ( Remote control) cykl Termogramy, 2017.
ARTYŚCI:
Ergo Hestia Oddział w Kaliszu, Fundacja Artystyczna Podróż Hestii,
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu – fundator nagród
Patroni medialni:
Magazyn SZUM, Fundacja Bęc Zmiana, Format, Kultura Dostępna, TVP3, Radio Poznań, FaktyKaliskie.pl, Express Kaliski, Cotucotam.pl, Calisia.pl, Radio Centrum 106.4, Ziemia Kaliska, Życie Kalisza.
Szczegóły na stronie www.tarasin.pl