STRONA GŁÓWNA27 czerwca 2016
Romuald Oramus Katedra. Z nieba i ziemi; malarstwo

Już wkrótce otwarta zostanie wystawa malarstwa Romualda Oramusa z cyklu „Katedra” w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. W towarzyszącej wystawie publikacji Bogusław Krasnowolski pisze m.in. „Oramus, poruszając problem wnętrza, a często także planu świątyni, nie idzie tropem malarzy niderlandzkich XV wieku, wiernie oddających perspektywę gotyckich budowli (jak Rogier van der Weyden w alegorii Siedmiu sakramentów). Jest może bliższy malarzom holenderskim XVII wieku, takim jak Emanuel de Witte, Bartholomeus van Bassen i Gerard Houckgeest, specjalistom przedstawiania surowych kościelnych przestrzeni, przemawiających samą architekturą i konstrukcją, niemal pozbawionych wystroju usuniętego przez protestantów. W Katedrach Oramusa znajdujemy też wiele rozważań na temat programów wielkich świątyń średniowiecza, przenikania – a także wydzielania – sfer boskiej i ludzkiej. A zatem, dla zrozumienia niektórych przynajmniej aspektów tego (…)  malarstwa, warto zastanowić się nad kształtowaniem i kształtem zachodnioeuropejskiej świątyni, z jej punktem kulminacyjnym w postaci średniowiecznej – a zwłaszcza gotyckiej – katedry  (…)” *.

B. Krasnowolski, Katedry Romualda Oramusa, [w:] Romuald Oramus, Katedra. Z nieba i ziemi. Malarstwo, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków 2016, s. 14-57; pierwodruk: B. Krasnowolski, R. Oramus, Romuald Oramus. Katedra. Malarstwo z lat 2007-11, Uniwersytet Pedagogiczny,  Kraków 2012, s. 14-16.

wernisaż w środę 6 lipca 2016 roku o godzinie 16.00

w budynku Muzeum przy ulicy Kanoniczej 19 w Krakowie

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły

w Krakowie, ul. Kanonicza 19-21, 31-002 Kraków; 7 lipca – 31 sierpnia 2016 r.

www.muzeumkra.diecezja.pl

godziny otwarcia wystawy: