STRONA GŁÓWNA29 sierpnia 2017
premiera KSIĄŻKA KUCHARSKA Z METAFORAMI DOMU artist talk

01 | 09 | 2017 / 18:00
księgarnia | wystawa / FUNDACJA RAZEM PAMOJA / Józefińska 9 / Kraków

Zapraszamy na premierę wydanej przez Fundację Razem Pamoja książki Małgorzaty Markiewicz Książka Kucharską z Metaforami Domu oraz spotkanie z artystką prowadzone przez Magdę Ujmę.

Wydarzeniu będą towarzyszyć wiktuały związane ze wspomnieniami autorki, dlatego zachęcmy gości do przyniesienia swoich własnych potraw wraz z ich historiami.

Książka Kucharską z Metaforami Domu jest rezultatem ukończonego w przeszłości kursu „Organising Discourse” w Sztokholskim Konstfack oraz częścią pracy doktorskiej na ASP w Krakowie.

Pierwowzór książki na podstawie którego powstała jej drukowana wersja jest wykonany ręcznie z obrusu. Poskładana tkanina została porozcinana i zszyta w kilku miejscach tworząc tym samym mnóstwo kieszeni i zakamarków.

Publikacja jest zbiorem gastronomicznych przepisów dla domu, które podarowali mi znajomi i studenci. Zawiera ona również wybrane przeze mnie cytaty filozofek, filozofów, pisarek i pisarzy. Jako przepisy w książce funkcjonują również moje własne prace, które odnoszą się do idei domu na wielu poziomach i w różnych kontekstach.

Odpowiedz na pytanie „w czym jest dom” nie jest jednoznaczna, dlatego tez forma jaka przyjęłam, aby opowiedzieć o domu jest formą otwartą książki kucharskiej, do której każdy może dodać kolejny przepis/ opowieść. Takie rozwiązanie było również próbą zmierzenia się z paradoksem pisania doktoratu czyli tworzenia teorii przez pryzmat bycia artystką. Pragnęłam w twórczy sposób odnieść się postawionego sobie pytania – Jak to o czym się pisze powinno wpłynąć na formę tego jak się pisze?

Zarówno w mojej pracy doktorskiej jak i samej książce kucharskiej, starłam się połączyć to, co indywidualne z tym, co uniwersalne Chciałam uzyskać potwierdzenie na to, że pochylając się nad tym, co kruche i niepozorne można rozważać rzeczy wielkie i mające znaczenie dla ogółu.

Małgorzata Markiewicz jest reprezentowana przez galerię l’étrangère w Londynie.
A Cookbook with Home Metaphors

The book is the result of a study „Organising Discourse” that Markiewicz completed in Stockholm’s Konstfack, Sweden, in conjunction with her phd studies at ASP (The Academy of Fine Arts) in Cracow, Poland, in 2016.

The prototype of the book was a hand-made table cloth, cut and stitched to form many pockets and hidden nooks, that became the basis for the printed version.

The publication contains a collection of numerous home recipes, donated by the students and the artist’s friends, together with quotes by different philosophers and writers. The artist’s own ideas and artworks, referencing different aspects of home and domesticity, and addressing different contexts, are intertwined within the recipes.

There is no one answer to „where home is” therefore the form of the book that Markiewicz adopted is that of an open, expanding cook book that invites people to add their own stories or recipes. This solution is also an attempt to tackle a paradox of writing a phd thesis or to define a theory through a prism of a practicing artist. Markiewicz attempted, in a creative way, to tackle the question of how the topic determines the form of the writing.

In her thesis, as well as in the cook book, the artist intended to juxtapose the individual with the universal, and to suggest that through respecting the humble and the fragile leads to understanding the big and the universally significant.

Małgorzata Markiewicz is represented by l’étrangère gallery in London.