STRONA GŁÓWNA22 maja 2017

Powidoki

25.05.–31.05.2017 wernisaż 25 maja (czwartek) o 18.00

Galeria Wydziału Sztuki UP w Krakowie

Trzymając w rękach materię, czy to naturalną, czy sztuczną, rzadko zajmuje nas jej historia – proces, który ją tworzył. Bez względu na to czy jest to kora starego dębu, czy sztywna powłoka plastikowej butelki, oglądamy przed sobą wyłącznie wycinek jej czasu, chwilę w nieustannym procesie jej ciągłych przemian. Materia nigdy nie zastyga w bezruchu, a nieustannie krąży. Począwszy od zdarzenia, któremu przypisujemy jej początek, kiedy przyjęła kształt i nazwę, oraz zaczęła pełnić przynależne jej funkcje, by po pewnym czasie osiągnąć punkt kulminacyjny swojego istnienia. Z czasem przygasając, tli się delikatnie, by ostatecznie przeminąć. Zniknąć. Ale czy aby na pewno?

Wystawa prezentuje zbiór prac studentów Wydziału Sztuki UP w Krakowie, które przedstawiają wizję naturalnego obiegu materii w przyrodzie. Pokazują co dzieje się gdy materia przestaje pełnić dla nas pożądaną funkcję, traktują o śmieciach, a czasem stawiają pomniki przyrodzie – z której czerpią inspiracje. Studenci zajęli się szeroko pojmowanym tematem zgody z przyrodą.

Naturą natury jest ciągła transformacja, i celem tej wystawy jest pokazać jej przebieg.