STRONA GŁÓWNA28 maja 2013
PIOTR JARGUSZ, KATARZYNA WIDMAŃSKA – OPOWIEŚCI EGZYSTENCJALNE. KOBIETA I MĘŻCZYZNA

Ascetyczne obrazy Piotra Jargusza rozklejone na słupach ogłoszeniowych i wielkoformatowe, baśniowe fotografie Katarzyny Widmańskiej w oknach opuszczonych kamienic – sztuka wysoka po raz kolejny wychodzi w przestrzeń miasta…

Dostępne dla każdego – przypadkiem, po drodze, z okna tramwaju – „Opowieści egzystencjalne. Kobieta i Mężczyzna”. Prace Piotra Jargusza i Katarzyny Widmańskiej prezentowane są od 1 grudnia 2012 roku do 1 stycznia 2014 roku.

Celem projektu „Opowieści egzystencjalne. Kobieta i Mężczyzna” jest stworzenie w przestrzeni Krakowa cyklu wydarzeń artystycznych, na które złożą się dwie serie dzieł z dziedziny fotografii i malarstwa. „Obrazy uliczne” Piotra Jargusza rozklejone na słupach ogłoszeniowych, zaś  wielkoformatowe fotografie Katarzyny Widmańskiej eksponowane w oknach opuszczonych kamienic  Śródmieścia, Podgórza i Kazimierza. To spotkanie światów malarza i fotografki wobec źródłowego tematu egzystencji, proponuje jego dwa odmienne ujęcia.

W ramach projekty planowane są również projekcje fotografii w przestrzeni miasta oraz wydanie albumu. Projekt został w 2012 roku uhonorowany  nagrodą Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Katarzyna Widmańska jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Zajmuję się Fotografią portretu, aktu  i mody. Inspiracje czerpie z malarstwa i fotografii przełomu XIX I XX wieku, ale też z popkultury, bajek i baśni.

„Nie łapię chwil, wszystko starannie planuję, od kadru po najmniejszy detal, w rytm wizji nieustannie rodzących się w mojej głowie. Nie interesuje mnie zastana rzeczywistość , pociąga natomiast możliwość jej przetwarzania i kreowania – ukazania jej po przejściu przez pryzmat własnego ja. Otaczający świat przeżywam bardzo intensywnie, pragnę doznawać go wszystkimi zmysłami. Moja fotografia jest nijako projekcją tych emocji nieustannie kłębiących się we mnie. I tym samym jest moją największą pasją (..) Przedmiotem moich fotografii są głównie kobiety i szeroko pojęta kobiecość, wraz ze swoim pięknem, emocjami, uczuciami” – pisze swojej twórczości Katarzyna Widmańska.

Artystka jest m.in. autorką następujących cykli fotografii: „Alicja w krainie czarów”, „Nekrofashion”, „Vampire Chronicles”, „Nekromantik”, „Śpiąca królewna”.

Zobacz galerię zdjęć artystki: www.widmanska.com

Prof. Piotr Jargusz pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Studia odbył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. St. Rodzińskiego i prof. W. Kunza. Kontynuował studia na Wydziale Grafiki ASP w pracowni  prof. St. Wejmana. Ma na koncie 67 wystaw indywidualnych.

W ostatnich latach pokazuje swoje obrazy w przestrzeni miast rozklejone na ulicznych słupach ogłoszeniowych. W ten sposób zrealizował w Krakowie projekt „Święta Polskie”, w skład którego weszły wystawy: „Bóg się rodzi”, „Wielkanoc/Wielkamoc” ,”Umarli wstaną”. Obecnie realizuje Projekt „Viatoris. Między Wschodem i Zachodem”(grant Narodowego Centrum Nauki); 2010 – Toruń. 2011 – Narodowe Muzeum Sztuki w Cluj Napoca w Rumunii, Białoruski portal internetowy TUT-By w Mińsku, Muzeum Historyczne w Zasławiu na Białorusi. 2012 – Warszawa, obrazy w przestrzeni miasta, Teremiski, obrazy wiejskie, leśne i polne w Puszczy Białowieskiej, Rosja: Moskwa i Syberia (Talica i Eartarskoje), obrazy uliczne. 2013 – Bruksela.

Malarz przykleja swoje ascetyczne, papierowe obrazy na ulicach, ale jak sam mówi, „punktu ciężkości nie należy szukać tylko w ich formie, ani w sposobie prezentacji, lecz w swoistej koncepcji tworzenia sytuacji i ważnym budowaniu wspólnotowości”.

Więcej o artyście na: www.piotrjargusz.pl