STRONA GŁÓWNA25 lutego 2014
Katarzyna Grochowska – Instalacja V – 2, Obieg Zamknięty

plakat wystawa-01

Telewizja przemysłowa (CCTV ang. Closed – circuit television – w dosłownym znaczeniu to telewizja o zamkniętym obwodzie). Jest to system przekazywania obrazu z określonego miejsca w zamkniętym systemie odbiorczym. Najczęściej potocznie nazywana monitoringiem. Walter Bruch niemiecki inżynier – wynalazca systemu PAL , zainstalował i był odpowiedzialny za pierwszy system telewizji obwodu zamkniętego w Peenemünde w Niemczech w 1942 roku. System pomagał w bezpiecznej obserwacji startu rakiety V-2.

Instalacja V-2 jest oparta na obrazie kamer przemysłowych z dwóch miejsc – kawiarni oraz terenu uczelni. Bogaty materiał stał się bazą do stworzenia dziewięciu filmów. Manipulacja czasem, obrazem oraz przestrzenią nadaje zupełnie nowy sens powstałemu materiałowi. Całość umiejscowiona jest w zamkniętej formie graficznej, która inspirowana jest budową kalejdoskopu oraz pryzmatu narożnego. Wymienione przedmioty nawiązują do rozszczepienia bądź zwielokrotnienia obrazu.

W trakcie powstawania pracy, temat inwigilacji przewijał się w moim życiu częściej niż zwykle. Nie chcę by moja praca była odebrana jako bunt czy wyraz protestu wobec monitoringu. Chciałam z typowego materiału zrobić coś nowego, połączyć, nadać nowy sens. Inwigilacja w oparciu o monitoring jest bardzo trudnym tematem. Wiele wydarzeń uświadomiło mi, że jest potrzebna. Nagranie było i jest najlepszym dowodem rzeczowym. Pytane przeze mnie osoby o role monitoringu często odpowiadały, że czują się bezpieczniej gdy obok jest zamontowana kamera przemysłowa. Czy nie jest to jednak usypianie naszej naturalnej czujności, obserwacji?

Nie popieram postawy zaufania w stu procentach do CCTV. Pamiętajmy o wyznaczaniu granic, bo moim zdaniem wiele zostało już przekroczonych bądź dopiero będzie. Oczywiście nie uzdrowimy całego świata, złodzieje będą, wandale również będą. Ciekawym faktem jest , że w Nowym Jorku policja w 1973 roku zainstalowała pierwszy system monitoringu na Times Square. Liczono na zmniejszenie przestępczości w tym rejonie. Jednak uruchomienie systemu nie spowodowało spadku wykroczeń. Mimo tego od 1980 roku wzrosło zastosowanie kamer CCTV, mając szczególnie na uwadze miejsca publiczne. W raporcie Urban Eye spotykamy się z liczbą 400 tys. – to szacowana liczba kamer w Londynie. Przeciętny mieszkaniec stolicy Anglii jest fotografowany około 250 razy dziennie.

Czy naprawdę aż tak czuwamy nad czymś ? Nad czym? Zapraszam.

Katarzyna Grochowska kgrochowskaa@gmail.com