STRONA GŁÓWNA29 września 2013
„Ars Quaerendi” dla pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego

W dniu 26 września 2013 r. w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Rynek Główny 35) odbyło się uroczyste wręczenie nagród Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi”, przyznawanych za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury oraz współpracy międzypokoleniowej. Tegorocznymi laureatami tego wyróżnienia, związanymi z Uniwersytetem Pedagogicznym, są: prof. Lucjan Orzech – w kategorii „Mistrz”, oraz mgr Marta Włodarska – w kategorii „Uczeń”. Prof. Lucjan Orzech jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1978 r. pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne, a  także malarskie aranżacje przestrzenne. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych – w kraju oraz za granicą. Marta Włodarska jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki naszej Uczelni (dyplom malarski pt. „W stronę ciszy…”). Jest założycielką Stowarzyszenia „Aletheia”, zajmującego się promocją edukacyjnych działań artystycznych wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i osób niepełnosprawnych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz projektami interdyscyplinarnymi. Dotychczas prace prezentowała w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie, Klubogalerii w Krakowie, w Klubie Inteligencji Katolickiej, w Galerii na Strychu, Open Art. Studios, Cambridge.

Uroczystość otworzył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Władze Uniwersytetu Pedagogicznego reprezentowali: prof. Kazimierz Karolczak – Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej oraz prof. Piotr Jargusz – Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej.

Nagroda Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” jest dorocznym wyróżnieniem, przyznawanym w drodze konkursu od 2008 r. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się także: dr hab. Andrzej Betlej (Instytut Historii Sztuki UJ), prof. Jerzy Trela (PWST w Krakowie), prof. Zdzisław Mach (Instytut Europeistyki UJ) oraz prof. Zdzisław Łapiński (Akademia Muzyczna w Krakowie).