STRONA GŁÓWNA19 marca 2019

Konkurs organizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach

Kurator: Anna Machwic

Sekretarz: Karolina Kornek Freixial

Otwarcie w Galerii na ul. Mazowieckiej 43 o godzinie 17:00 we czwartek  (21.03)

Wystawa potrwa 21.03.- 05.04.2019

Dzieci zaliczane są do grona najbardziej krytycznych czytelników. Zwracają uwagę na detale i niuanse, które często są niezauważalne dla dorosłych odbiorców. Duży wpływ na wyrobienie nawyku czytania ma forma w jakiej wydana jest książka, szczególnie ta dla najmłodszych. Konkurs „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników – debiutujących ilustratorów i projektantów – jak i środowiska akademickiego, przez wydawców i propagatorów czytelnictwa oraz pięknie wydanej książki dla dzieci.

Założeniem konkursu jest przegląd ilustracji i książek przeznaczonych dla dzieci, realizowanych w ramach programów nauczania wyższych uczelni artystycznych. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książek dla dzieci, a także promocja młodych twórców na rynku wydawniczym.

W konkursie nagradzane są najlepsze projekty, w których indywidualność i oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika. Prace są oceniane przez grono specjalistów zawodowo związanych z rynkiem książki, a także wydawców, którzy przyznają swoje indywidualne nagrody (w ostatniej edycji były to wydawnictwa: Debit, Dwie Siostry, Ezop, Format, Widnokrąg, Wytwórnia, Znak.) Najlepiej zaprojektowane książki wybiera także jury dziecięce.