STRONA GŁÓWNA10 maja 2018
48. Festiwal Fama | Świnoujście | 13-26 sierpnia 2018

O FESTIWALU

Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi festiwalu naszymi gośćmi są uczestnicy reprezentujący wszystkie dziedziny sztuki: muzyka poważna, tradycyjna i jazzowa, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokaliści, twórcy sztuk wizualnych, fotografowie, filmowcy, scenografowie, aktorzy, tancerze, performerzy, artyści komediowi, pisarze, poeci, dziennikarze, krytycy sztuki, animatorzy kultury.

Fama to festiwal sztuk wszystkich. Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, warsztaty, projekty premierowe, codzienne próby, renomowani pedagodzy i ponad 100 wydarzeń. Jeszcze będzie najlepiej, jeszcze będzie najpiękniej – to hasło nada rytm tegorocznej Famie. Dołącz do nas!

SEKCJA ANIMACJI KULTURY

Projekt, którego celem jest realizacja warsztatów dla mieszkańców oraz wydarzeń artystycznych w alternatywnych przestrzeniach miasta. W ramach sekcji zostaną zrealizowane dwa cykle: „Fama udomowiona” i „Re:Świnoujście” oraz takie działania, jak „Zaproś Famę do siebie”, „Fama na dzień dobry”, „Fama dzieciom”, a także warsztaty i prezentacje dla mieszkańców nieturystycznych dzielnic Świnoujścia: Warszów, Karsibór i Przytór. Możesz zgłosić chęć udziału w realizacji tych działań albo tez przesłać nam propozycję jakiegoś własnego projektu.

SEKCJA PRODUCENCKA

Jako cykl wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki Fama jest naturalnym miejscem, które może szkolić profesjonalnych realizatorów wydarzeń kulturalnych. Do przesyłania zgłoszeń do sekcji producenckiej zachęcamy osoby, chcące rozwijać swoje umiejętności w zakresie opieki inspicjenckiej i realizacji dużych wydarzeń artystycznych. Zakres zajęć teoretycznych: specyfika pracy event managera, podstawy prawne (rodzaje wydarzeń, przepisy, zabezpieczenie wydarzeń), zarządzenie projektem, współpraca z podwykonawcami, kierowanie techniką, harmonogram prób i prezentacji, soundcheck, przygotowanie umów dla artystów, czytanie ridera, rozmowy z managerami i in. Uczestnicy kursu zostaną ponadto przydzieleni do opieki nad wybranymi projektami Famy i będą zdobywali umiejętności praktyczne w zakresie realizacji wydarzeń.

SZTUKI WIZUALNE

W ostatnich latach w ramach tej sekcji realizowane były w galerii Miejsce sztuki44 wystawy tematyczne: „Habitat”, „Ziemia obiecana”, „Ciało otwarte” i „WAR” – doceniany przez widzów i jury Festiwalu. W roku 2018 z powodu planowanego remontu galerii nie mamy możliwości przeprowadzenia projektu w dotychczasowym kształcie. Zależy nam jednak na podtrzymaniu tradycji prezentacji sztuk wizualnych na Famie. Dlatego zachęcamy do przesyłania zgłoszeń indywidualnych (bez zadanego tematu). Z przyczyn organizacyjnych preferowane będą zgłoszenia projektów prezentowanych w przestrzeni miejskiej: instalacje i obiekty. Nie wykluczamy jednak jednoznacznie z naboru form tradycyjnych – dla wszystkich zakwalifikowanych prac znajdziemy odpowiednie miejsce ekspozycji. Do zgłoszenia prosimy dołączyć propozycję pracy lub prac, które miałyby zostać zaprezentowane podczas Famy (projekt, zdjęcie, reprodukcja, link).

SCENOGRAFIA

Ponieważ Fama jest doskonałym miejscem dla realizacji własnych projektów, czekamy także na zgłoszenia do sekcji scenograficznej. Uczestnicy (w oparciu o autorskie pomysły) przygotowywać będą scenografię do najważniejszych wydarzeń Famy.

FOTOGRAFIA

Uczestnicy SEKCJI FOTOGRAFII KREACYJNEJ (pracujący pod kierunkiem Tomka Sikory) przygotują wystawę oraz kalendarz „Fama Forever!”, gdzie każde zdjęcie będzie sytuacją inscenizowaną w charakterystycznych miejscach Świnoujścia. Uczestnicy SEKCJI FOTOGRAFII REPORTAŻOWEJ przygotują również kalendarz promujący miasto, ale – w niekonwencjonalny sposób, w opozycji do fotografii pocztówkowej, turystycznej i przyrodniczej. Chcemy pokazać nieznane i ciekawe miejsca oraz ludzi – czyli to, o czym zwykle milczą turystyczne przewodniki.

ZGŁOŚ SIĘ

Jeżeli chcesz wziąć udział w Famie, prześlij formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi załącznikami: fama.festiwal@gmail.com. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 maja 2018. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Na najlepszych czekają nagrody.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ | www.bit.ly/fama2018-apply.

OFERTA, SEKCJE | www.fama.org.pl/artist-category/sekcje

JURY I NAGRODY | www.fama.org.pl/nagrody